Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR i ratowanie małżeństwa
sobota, 16 marca 2019 18:19

 

Święty Jan Paweł II w 1991 roku podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził Kielce. W czasie Mszy Świętej na lotnisku w Masłowie rozważał IV Przykazanie Dekalogu i powiedział tam między innymi: -Ten kryzys nie ominął rodziny, nie ominął on, niestety, polskiej rodziny! Powoduje tyle obrazy Boga, jest przyczyną wielu nieszczęść i zła. Dlatego jest przedmiotem szczególnej wrażliwości i szczególnej troski Kościoła. Za cyframi wszak, za analizami i opisami stoi tu zawsze żywy człowiek, tragedia jego serca, jego życia, tragedia jego powołania. Rozwody... wysoka liczba rozwodów.

Więcej…
 
Uczynki pokutne - Post i jałmużna
czwartek, 07 marca 2019 00:04

Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii - te słowa wypowiada kapłan w Środę Popielcową posypując nasze głowy popiołem na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowego okresu przygotowania do świąt wielkanocnych. Zanim jednak szczypta popiołu opadnie na nasze głowy, odczytywany jest fragment Ewangelii według świętego Mateusza, który wskazuje, jaką treścią należy wypełnić ten czas przygotowania. Post, modlitwa i jałmużna wyznaczają drogę, na którą zaprasza nas Kościół na progu Wielkiego Postu. Są to tzw. uczynki pokutne, które zakorzeniły się głęboko w chrześcijańskiej tradycji, których jednak wartość bywa, niestety, coraz częściej, pomniejszana i zapominana. Czy rzeczywiście nasze czasy już ich nie potrzebują?

Post polega na powstrzymaniu się z motywów religijnych i moralnych od spożywania niektórych potraw i na ograniczeniu ilości spożywanego w ciągu dnia pokarmu.

Praktyka postu znana jest od najdawniejszych czasów. Już Stary Testament przytacza wiele przykładów praktykowania postu, np. post Dawida w czasie śmiertelnej choroby syna (por. 2 Sam 12,16), post mieszkańców Niniwy (por. Jon 3,7). Ewangelie wspominają o tym, że post praktykowali uczniowie Jana Chrzciciela i zapowiadają, że także uczniowie Jezusa będą pościć, kiedy nie będą mieli pośród siebie swojego Mistrza, a Dzieje Apostolskie wyraźnie mówią o postach w pierwszych gminach chrześcijańskich. Często post nie ograniczał się tylko do zwykłego powstrzymania się od spożywania niektórych pokarmów, lecz towarzyszyła mu także praktyka dodatkowych umartwień w postaci noszenia worów pokutnych, posypywania się popiołem czy przyjmowania niektórych, uznanych za pokutne postaw ciała.

Praktyka postu oraz okresy jego obowiązywania zmieniały się w ciągu wieków. Dawniej obowiązywał czterdziestodniowy post o różnym stopniu surowości: poszczono w wigilie przed większymi świętami, w kwartalne suche dni oraz we wszystkie piątki. Obecnie przepisy postne Kościoła obejmują dwie formy postu: post jakościowy, czyli powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych, oraz post ilościowy, czyli takie ograniczenie spożywania pokarmów, aby tylko raz w ciągu dnia najeść się do syta. Przypominając o obowiązku czynienia pokuty, pozostawiono Konferencjom Episkopatów w poszczególnych krajach określenie sposobu zachowania postu i wstrzemięźliwości. Obecnie, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, zastępuje się praktykowanie postu w postaci wstrzemięźliwości pokarmowej innymi, bardziej indywidualnymi praktykami pokutnymi, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności. W Polsce obowiązują przepisy dekretu Prymasa Polski z 1966 roku, który przewiduje:- post jakościowy dla tych, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki w roku oraz w dniu wigilii Bożego Narodzenia;- post ścisły, tzn. jakościowy i ilościowy w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, przy czym post ilościowy obowiązuje tych, którzy uzyskali pełnoletność, a nie rozpoczęli 60 roku życia.

W dekrecie tym została również udzielona dyspensa od obowiązku zachowywania postu jakościowego w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia i nie mają możliwości wyboru potraw. Zaleca się równocześnie, aby wierni, korzystający z dyspensy modlili się w intencji Ojca Świętego oraz złożyli ofiarę do skarbonki z napisem Jałmużna postna, albo częściej spełniali uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego. Dyspensa nie obowiązuje w Wielki Piątek, Środę Popielcową oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.

Więcej…
 
Nowy rok z "Sycharem" rozpoczęty
poniedziałek, 11 lutego 2019 17:15

Członkowie oraz opiekun Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" rozpoczęli kolejny rok swoich spotkań. Pierwszej wspólnej w tym roku Mszy Świętej przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski.

Msza inaugurująca odbyła się w naszym kościele parafialnym w miniony piątek o godz. 18. Przewodniczył jej pasterz diecezji, ks. Bp. Piotrowski, który również wygłosił homilię. Nawiązywał w niej do tęsknoty, która towarzyszy każdemu człowiekowi.

Więcej…
 
Boże Narodzenie
wtorek, 25 grudnia 2018 00:00

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

 
Adwent - czas przygotowania na spotkanie z Jezusem, czy na świąteczne wyprzedaże?
wtorek, 11 grudnia 2018 16:56

 

"Sklepy już przystrojone, przygotuj serce na święta!" tak brzmi hasło na przykościelnej wizualizacji. Czy nie opisuje ono właśnie naszego przeżywania adwentu?

Już od końca października sklepy posiadają świąteczne dekoracje, w radiu słychać świąteczne piosenki, w centrum miasta widzimy również świąteczne lampiony, które tworzą magiczny i nowoczesny "Christmas time" - bo przecież mało kto przygotuje dekorację z napisem "Święta Bożego Narodzenia".

Adwent, czyli czas przygotowania do narodzin Jezusa, stał się czasem przygotowania do bezimiennych świąt lub do Christmas.

Więcej…
 
Nowe ogrodzenie
niedziela, 18 listopada 2018 00:00

Zakończyły się prace przy budowie nowego ogrodzenia wokół kościoła. Murki oraz murowane słupki nawiązują kształtem do pierwotnego ogrodzenia. Formę zmieniły natomiast przęsła. Metalowe siatki zostały zmienione na ułożone w poziomie deski, które formą i kolorem korespondują z elewacją budynku kościoła.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 35