VI Niedziela Zwykła (11.02.2018r.)

1. Przeżywamy VI niedzielę zwykłą w ciągu roku.

Dziś przypada rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes a także XXVI Światowy Dzień Chorego. Jest to dzień szczególnej duchowej solidarności z ludźmi chorymi. W naszym kościele Msza św. ze specjalnym nabożeństwem i błogosławieństwem lourdzkim oraz sakramentem namaszczenia dla wszystkich chorych i cierpiących zostanie odprawiona o godz. 18.00.

2. We środę przypada POPIELEC. Tego dnia poprzez symboliczny gest posypania głowy popiołem podczas liturgii wkraczamy w czterdziestodniowy okres WIELKIEGO POSTU. Przez modlitwę, pokutę i dobre uczynki będziemy się przygotowywać do Świąt Wielkanocnych. Msze św. będą sprawowane w naszym kościele o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 16.00 i 18.00. Przypominamy, że Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Także wierni, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, są tego dnia zobowiązani do wypełnienia tej praktyki pokutnej. Od Środy Popielcowej rozpoczynają się także w całym Kościele kwartalne Dni Modlitwy o Ducha Pokuty. Będziemy prosili Boga o dobre przeżycie rekolekcji, a szczególnie o łaskę pojednania z Bogiem oraz z naszymi braćmi i siostrami. Zachęcamy do podjęcia dzieł pokutnych, a jednocześnie przypominamy, że czwarte przykazanie kościelne zobowiązuje wierzących katolików do powstrzymania się od udziału w zabawach w całym Okresie Wielkiego Postu.

W głębokim i należytym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam także tradycyjne nabożeństwa i wielkopostne rekolekcje, do udziału w których zapraszamy:

  • Droga Krzyżowa - w piątek o 16.30 (dla dzieci), o 17.15 (dla starszych),

  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym - w każdą niedzielę o godz. 17.15.

Zachęcamy do udziału w tych nabożeństwach i przypominamy, że za ich pobożne odprawienie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Grupy i wspólnoty modlitewne działające w naszej Parafii prosimy natomiast o przygotowanie i prowadzenie rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej (harmonogram został umieszczony na tablicy ogłoszeń).

3. We wtorek zakończyliśmy tegoroczną wizytę duszpasterską w rodzinach. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w duchu chrześcijańskiej miłości i gościnności otworzyli swoje serca i mieszkania na dar Bożego błogosławieństwa. Za świadectwo wiary, życzliwe słowa i cenne uwagi oraz wrażliwość i troskę o sprawy duchowe i materialne Kościoła składamy serdeczne Bóg zapłać.

4. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: śp. Lidia Kaczmarska z ul. Wspólnej i śp. Janina Jagodzińska. Za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej prośmy Dobrego Boga o Miłosierdzie dla nich i zmarłych z naszych rodzin: Zdrowaś Maryjo..Wieczny odpoczynek...

ks. Proboszcz